Strona głównaBLOGPoradyZwierzęta a aloesALOES - kluczem do zdrowia i długiego życia naszych czworonożnych przyjaciół.
Lek. weterynarii Grażyna Szwedziuk-Bęś, Specjalista chorób psów i kotów Dermatolog, Członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt
O przydatności aloesu w weterynarii po raz pierwszy usłyszałam od mojego dziadka, który stosował go w swojej praktyce weterynaryjnej. A on słyszał o nim od mojego pradziadka, który również był lekarzem weterynarii. W tamtych czasach aloes, kit pszczeli, zioła takie jak np. piołun, czosnek, cebula były często używane przez lekarzy zarówno w medycynie jak i w weterynarii.
Mój ojciec, który również jest lekarzem weterynarii miał już do dyspozycji szersza gamę leków /antybiotyków czy ew. leków sterydowych/. Ale również i w tych latach aloes był wykorzystywany w różnych preparatach jako immunostymulator np. Fibs, Biostymina.
Jako, że historia lubi się powtarzać, kontynuując tradycje rodzinne w czwartym pokoleniu lekarzy weterynarii również używam preparatów z aloesem. Z preparatami firmy Forever zetknęłam się w 1997 roku. Od tego czasu z bardzo dobrymi rezultatami stosuje je u naszych czworonożnych milusińskich w postaci miąższu, galaretek, żeli, szamponów, sprayu.
Miąższ aloesu posiada właściwości oczyszczające, stymulujące, bakteriostatyczne, grzybostatyczne.
Aloes "znieczula", nawilża, działa przeciwświądowo, pobudza naskórkowanie i ziarninowanie. Stąd też jego szerokie zastosowanie w dermatologii weterynaryjnej, jak również w okulistyce, gastrologii, stomatologii, otolaryngologii czy chirurgii.
W miąższu znajdują się niemal wszystkie witaminy (z przewagą witamin B2,B6,C). Aloes jest rośliną, której można używać pojedynczo, jak i w połączeniu z innymi substancjami pochodzenia naturalnego czy syntetycznego.
Obserwuje się w weterynarii jego działanie synergistyczne z innymi lekami. Czysty aloes ma dla ludzi czasami cierpki i gorzki smak. A zwierzęta np. koty, dosyć chętnie go piją i bardzo dobrze na niego reagują.
Można go stosować w profilaktyce zdrowotnej zwierząt celem podwyższenia odporności szczególnie u młodych zwierząt (szczenięta, kocięta). Stosowany u starszych zwierząt poprawia ich kondycje i przedłuża życie. Stosowany w stresie obniża reakcje zwierząt na stres.
Bardzo skuteczne okazało się w weterynarii skojarzone podawanie aloesu z preparatami homeopatycznymi.
Często działanie aloesu wykazuje podobne efekty do działania preparatów kortyzonowych z ta tylko różnicą, że całkowicie bez skutków ubocznych. Często ma to miejsce przy długotrwałym leczeniu chorób skóry .
Aloes potrafi być wtedy bardzo dobrym uzupełnieniem dotychczas stosowanych metod terapeutycznych.
Oprócz psów i kotów preparaty aloesowe znajdują szerokie zastosowanie w profilaktyce i leczeniu chorób koni np. problemy ze stawami, ścięgnami, skórą czy z przewodem pokarmowym. Do tej pory często pomijane było w publikacjach leczenie aloesem najmniejszych ulubieńców dzieci jak np. szynszyli, myszoskoczek, świnek morskich, chomików, królików, szczurów itd.
Zwierzęta te maja tendencje do zapadania na szereg schorzeń takich jak: bakteryjne zapalenie skóry, bakteryjne zapalenie łap, utrata owłosienia, choroby pasożytnicze, zapalenia sutka, otarcia, zranienia i owrzodzenia nosa, tzw "mokry ogon" (schorzenie widywane najczęściej u myszoskoczków i chomików), zapalenie spojówek, zapalenie i owrzodzenie rogówki, zaparcia, biegunki, choroby układu oddechowego (szczególnie u szczurów i myszy).
Preparatami w powyższych przypadkach wykorzystywanymi do leczenia lub wspomagania leczenia są:
- miąższ Aloe Vera, jako dodatek do wody lub podawany bezpośrednio doustnie
- Aloesowe Mydło w płynie, używane miejscowo do mycia chorych miejsc;
- Aloe First - początkowe leczenie miejscowe. Może też być wdychany w nebulizacji (wchłanianie się substancji drogą wziewną przez błonę śluzową).
- Galaretka Aloe Vera - do stosowania miejscowego;
- Krem Aloesowo-Propolisowy - do stosowania miejscowego na powierzchniach zakażonych.
Należy podkreślić, że nieumiejętne stosowanie nawet najwspanialszych preparatów, może zaszkodzić zwierzętom. Dlatego, aby nie szkodzić i zwiększyć skuteczność działania zachęcam przed ich użyciem do skontaktowania się z lekarzem weterynarii.
Często oprócz stosowania preparatów aloesu jest konieczność zastosowania antybiotyków, związków sterydowych czy innych leków wspomagających.
Z doświadczenia mojego wynika, że często przez zastosowanie preparatów aloesowych w leczeniu skojarzonym z lekami weterynaryjnymi udaje się zmniejszyć dawki tych leków i skrócić okres ich podawania zachowując ich pełną skuteczność.
Podsumowując - aloes to doskonały środek wspomagający profilaktykę, leczenie i wpływający na bardzo dobrą kondycję naszych czworonożnych przyjaciół.
czytano: 38096 razy
autor: Gazetka Forever FLPP
data dodania: 2006-11-28 20:46:11
Zbuduj firmę, którą odziedziczą Twoje dzieci, Być może od razu zaczniesz prowadzić swój własny biznes Forever. Współpraca z FLP umożliwi Ci prowadzenie własnej niezależnej działalności biznesowej, pozwalającej bezkonfliktowo łączyć życie zawodowe i rodzinne. Rozpoczynając współpracę z Forever nic nie ryzykujesz, nie inwestujesz finansowo i nie podejmujesz ryzykownych zobowiązań. Połączyliśmy życie prywatne z pracą bo jak się okazało - jest to przyszłość jeżeli chodzi o biznes. Zobacz link Kariera - https://www.aloetech.pl/kategorie/KARIERA