Strona głównaBLOGPoradyPrzedsiębiorca ForeverBLOG do wykorzystania ale trzeba przepisać ze starej aloetechTeNaGr Co zrobić, kiedy wypowiedzenie czeka na biurku?
Wokół słychać zapowiedzi kolejnej fali kryzysu. Obecnie tak naprawdę żaden pracodawca nie gwarantuje stabilizacji zatrudnienia, o ile w ogóle takowe kiedykolwiek istniało. Umowa o pracę też nie daje nam obecnie żadnych gwarancji, bo przecież jest gwarantowana na tak długo, jak trwa okres wypowiedzenia. Ktoś zapyta: jak to?
To proste. Pracując na umowę o pracę nawet wiele lat, w każdej chwili możesz dostać wypowiedzenie i wtedy masz gwarantowane np. trzy miesięczny okres wypowiedzenia. To właśnie cała Twoja gwarancja. W przypadku umów na czas nieokreślony jest nieco gorzej, ponieważ pracodawca może w każdej chwili wypowiedzieć taką umowę, a czas wypowiedzenia to z reguły kilka dni.
Kryzys czyli impuls do podjęcia działania
Okres dekoniunktury to zjawisko, kiedy właśnie jest dobry czas na podjęcie konkretnych, przedsiębiorczych działań. Może to wygląda dziwnie, ale właśnie podczas kryzysu, kiedy liczba miejsc pracy gwałtownie spada, duża liczba ludzi decyduje się na podjęcie własnej działalności gospodarczej, czego w innych warunkach być może by nie zrobiła. Myślę, że nie można sobie wyobrazić lepszego czasu na nową inwestycję. Zarabiając niewiele jest to trudne, ale zakładając biznes i wytrwale go rozwijając, nawet jeśli na początku nie będzie on generował zysków, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że to właśnie on stanie się głównym źródłem utrzymania. Oczywiście nie stać na to każdego, ponieważ założenie własnego biznesu wiąże się z wieloma kosztami – są to często wydatki rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Lecz również na to jest rozwiązanie. Na początek etat plus biznes na boku. To bardziej możliwe do zrealizowania. Przecież w biznesie nie chodzi tylko o to, żeby od razu po pierwszym miesiącu zarabiać tysiące, bo to nawet mało realne. Ważne jest, żeby po jakimś czasie zacząć generować dochody, które pozwolą nam zrezygnować z etatu lub innego dotychczasowego zajęcia. Niestety, ludzie nie rozpoczynają zazwyczaj działania z powodu strachu przed porażką. A ważne jest skorzystanie z każdej szansy. Jak mówi słynne rosyjskie przysłowie:
Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.
I nie chodzi o to, żeby od razu rzucić się na głęboką wodę, ale jeśli coś naprawdę może przynieść w przyszłości pozytywne wyniki, dlaczego nie spróbować? Ludzie zamożni często są postrzegani jako żerujący na innych, bądź mający dobre znajomości lub po prostu szczęście. Kiedyś też tak myślałam. Kolejny mit. Istnieją bowiem grupy inwestorów, przedsiębiorców, którzy wcześniej niż inni dostrzegli potencjał zysku w branży, w której nikt tego nie widział i wydawało się to wręcz niemożliwe.
Statystyki są coraz bardziej zaskakujące i jednocześnie przerażające – podają bowiem, że ok. miliona Polaków pracuje ponad 12 godzin dziennie, a blisko 1,2 mln posiada więcej niż jedno zatrudnienie. Ponad 84% zostaje w pracy po godzinach. Eurostat podaje, że Polacy pracują od 3 i więcej godzin dłużej niż mają to zapisane w umowie. W UE jesteśmy na pierwszym miejscu pod względem długości czasu pracy tygodniowo.
Globalizacja jest nieubłagalna. Prowadzi do zniszczenia lokalnych przedsiębiorstw, które mają problem z konkurowaniem ze znanymi i ugruntowanymi na rynku markami. Niektóre biznesy nie wytrzymują naporu i upadają. Społeczeństwo powinno coraz częściej poszukiwać alternatywnych źródeł dochodu i polepszenia swojej sytuacji finansowej. Chcąc założyć działalność gospodarczą trzeba się jednak nastawić na spory wydatek, a przede wszystkim na poświęcenie swojemu biznesowi dużej ilości czasu. Nie każdy może sobie na to pozwolić. Kredyt, ryzyko, inwestycja długo odkładanych pieniędzy. Gospodarka jednak daje również inne możliwości. Zostały one zapoczątkowane w Stanach Zjednoczonych –tam właśnie, obok tradycyjnych form prowadzenia działalności biznesowych pojawiła się franczyza czy sprzedaż bezpośrednia. To gwarantowało posiadanie „własnego biznesu” ale pod sprawdzoną, dobrze wypromowaną marką. Oczywiście z tego tytułu ponosi się pewne koszta – wykup franczyzy, potem dochodzą comiesięczne opłaty od zysku, do tego wszystko musi być zgodne ze standardami, które narzuca nam franczyzodawca. Ze sprzedażą bezpośrednią jest nieco inaczej. Tu mamy do czynienia z handlowcami, którzy po prostu sprzedają produkty danej firmy i ta forma działalności przyjęła się także u nas. Rynek franchisingowy w ostatnich latach niezwykle rozwinął się w Polsce generując ponad 123 nowych sieci franczyzowych. Obok franchisingu powstała nowa forma „własnego biznesu”, która ominęła wszystkie niedogodności franczyzy – multi level marketing. MLM nazywany jest inaczej network marketingiem, marketingiem sieciowym albo po prostu osobistą franczyzą.
Jak to funkcjonuje?
Czym więc jest multi level marketing? W Polsce jest to przede wszystkim dziedzina niszowa, jeszcze niezrozumiana, ale wynika to bardziej z niewiedzy i znikomej edukacji na jej temat. Kilkanaście lat temu to franchising był takim zjawiskiem, a dziś jest on czymś naturalnym. Network marketing to biznes, który w Polsce przyjmuje się z dużym sceptycyzmem. Do tego wiele firm hamuje rozwój MLM z prostej przyczyny – jest on sporą konkurencją dla tradycyjnych sklepów, hurtowni i wszystkich pośredników. A ważna informacja jest taka, że ten sposób dystrybucji produktów i usług mógłby w kraju znacznie wpłynąć na rozwój gospodarki oraz bogacenie się społeczeństwa.
Marketing wielopoziomowy to gałąź sprzedaży bezpośredniej. Żeby zrozumieć istotę MLM należy najpierw wyjaśnić, czym w ogóle jest sprzedaż bezpośrednia. W ustawie o swobodzie działalności gospodarczej nie ma jej definicji pomimo, że jest to najstarszy model dystrybucji w historii handlu. Pojęcie to zostało określone przez Polskie Stowarzyszenie Sprzedaży Bezpośredniej jako oferowanie towarów i usług bezpośrednio konsumentom na zasadach kontaktów indywidualnych, zazwyczaj w domu klienta, miejscu pracy lub innych miejscach poza stałymi punktami sprzedaży detalicznej (poza sklepami).
System MLM jest pochodną sprzedaży bezpośredniej, jednak nie do końca nią jest. System ten to sposób dystrybucji, który ma na celu skrócenie drogi od producenta do klienta. Rezygnuje z drogich kampanii reklamowych, budowaniu sklepów i zatrudniania pracowników czyli kwestii, które pochłaniają ogromne pokłady gotówki liczone często w milionach. W zamian za to inwestuje w produkty oraz ich konsumentów. Działania marketingowe są realizowane przez sieć dystrybutorów i ich klientów. Mówiąc krócej MLM jest systemem reklamowo-promocyjnym, opartym na budowie struktury osobistych współpracowników.
Podobnie jak we franchisingu, w marketingu sieciowym istnieją poziomy wynagradzania, jednak w pierwszym przypadku są tylko dwa – licencjobiorca i licencjodawca, a rozwój jest z reguły zakazany w umowie. W MLM nie ma takiego ograniczenia. Dzięki temu współpracownicy mogą przekazywać licencje firmy nie płacąc za to. W przedsiębiorstwie działającym w MLM na podstawie planu marketingowego, wynagrodzenie pochodzi od obrotu towarów i usług, ale również z rozwoju „osobistej franczyzy”. Poza tym często dołączane są inne bonusy. Firma MLM może więcej pieniędzy inwestować w produkt i współpracowników ponieważ nie musi płacić milionów za reklamy i utrzymanie sieci sklepów. Dzięki temu często organizowane są wyjazdy szkoleniowe oraz różne wyróżnienia dla najlepszych współpracowników.
Dzięki dobrze rozwiniętej organizacji, każdy może w ten sposób stworzyć sobie dochód pasywny co oznacza, że nawet po zakończeniu aktywnej sprzedaży lub działalności biznes nadal będzie generował dochody.
Współpraca z firmą MLM pomimo powszechnej opinii nie jest sposobem na zarobienie szybkich pieniędzy. Jest to działalność jak każda inna, więc również wymaga czasu i wkładu pracy, dlatego na początku, jeśli pracuje się jeszcze na etacie bądź prowadzi inną działalność, dobrze jest to przez jakiś czas kontynuować. Najlepiej do momentu, aż nasze dochody pozwolą nam z rezygnacji. Działalność MLM jest jednak dużo łatwiej zacząć, a to ze względu na niskie koszty rozpoczęcia działalności – są nieporównywalnie mniejsze niż w biznesie tradycyjnym, który często, pomimo ciężkiej pracy i upływu dużej ilości czasu, nie przynosi tak dużych dochodów jak w systemie MLM. Istotny jest również fakt, że ten biznes jest tak naprawdę dla każdego. Tu niezależnie od wykształcenia, każdy ma szansę. W tym biznesie potrzebna jest przedsiębiorczość, systematyczność i samodyscyplina, bo w końcu sami dla siebie jesteśmy szefami.
Decydując się na ten sposób działalności cała produkcja, logistyka i administracja, leżą po stronie firmy, dzięki czemu nie obciąża to nas ogromnymi kosztami oraz dużą ilością pracy. Jest to bardzo wygodne oraz oszczędza dużo czasu i stresu. Dzięki temu można zacząć swoja działalność wolną od ryzyka, nie ponosząc kosztów działalności marketingowej oraz reklamy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ firmy MLM rezygnują z tradycyjnych sposobów promocji produktów oferując w zamian wyroby wysokiej jakości, które często wywołują pozytywne efekty w krótkim czasie. Produkt sam w sobie oraz marketing szeptany są tutaj wielką kampanią reklamową.
Gospodarka a MLM
Według DSA (Direct Selling Association) czyli stowarzyszenia zrzeszającego największe firmy sprzedaży bezpośredniej na świecie, pomimo ogólnoświatowego kryzysu sektor DS/MLM jest stabilny. Ze statystyk jakie ta instytucja prowadzi wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba osób współpracujących z firmami sprzedaży bezpośredniej i marketingu sieciowego podwoiła się i obecnie wynosi około 70 milionów na całym świecie. Co ciekawe, w czasie największej zapaści rynków w okresie 2007-2008 dochody z tej branży nie spadły, a utrzymywały się na stałym poziomie, po czym zaczęły ponownie rosnąć. Kolejne wzrosty już są widoczne i zapowiadane na kolejne lata, poczynając od roku 2013.
MLM jest jednym z najbardziej niedocenianych sektorów gospodarki. Pytanie: z czego to wynika? Przede wszystkim chyba z tego, że jest błędnie odbierany, a ludzie mają jeszcze za małą wiedzę na jego temat. Szkoda…
Pierwsze firmy działające w systemie MLM powstały w Stanach Zjednoczonych ok. połowy XX wieku. Ten sektor gospodarki został nieco zaniedbany i analitycy oraz naukowcy nie zajęli się jego analizą. Od początku branża nie miała łatwo, spotykała się z negatywną opinią i oporem społecznym z powodu niezrozumienia jego idei. Ludzie byli przyzwyczajeni do starej formy marketingu, gdzie zarabiała przede wszystkim sieć pośredników czyli m.in. reklamodawcy, a nie konsumenci, którzy i tak naturalnie przekazywali informacje o produkcie swoim znajomym. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bo czyż nie każda nowa idea, odkrycie, niezależnie w jakiej dziedzinie, spotyka się z krytyką? W historii rozwoju gospodarki i dystrybucji towarów rewolucyjna zmiana technik i sposobu działania zawsze spotykały się z dużym oporem. Ludzie są przyzwyczajeni do starego z reguły, gdy pojawia się coś nowego, nieznanego i wykazują opór. Jest to zjawisko naturalne, ponieważ wynika ze strachu przed nieznanym.
Tak samo było w przypadku franchisingu czy nawet jeszcze wcześniej w momencie powstania pierwszego centrum handlowego. Pod koniec XIX w. W.T. Grant postanowił zgromadzić małe sklepy pod jednym dachem. W ten właśnie sposób powstały pierwsze, duże centra handlowe. Dziś są one czymś normalnym, a wręcz nie wyobrażamy sobie, aby mogło ich nie być. W 1976 r. prawie nikt nie miał komputera. Kiedy Jobs i Wozniak postanowili założyć firmę zajmującą się produkcją i sprzedażą komputerów nikt nie dawał im szans. Firma zaczęła upadać z powodu wycofywania się sprzedawców detalicznych, producenci nie chcieli współpracować a banki odmawiały kredytów. Oni jednak dalej trzymali się swojej wizji. Czy ktoś dziś nie zna marki Apple?
W początkowym okresie działania firmy oparte na marketingu sieciowym były błędnie porównywane do amerykańskich piramid finansowych, które to w latach 50 i 60-tych poprzedniego wieku oszukały miliony osób. Niestety w polskiej świadomości nadal pozostaje to przekonanie. Często też osoby współpracujące z takimi firmami nazywani są sekciarzami, oszustami, praczami mózgu, manipulantami czy naciągaczami. Zadajmy sobie zatem pytanie: czym w takim razie są reklamy? Czy pięknie ubrana pani myjąca podłogę, która lśni po jednym przeciągnięciu mopem, nie jest manipulacją czy oszustwem? Pomimo tych wszystkich przeszkód network marketing w latach 70-tych XX wieku zaczął rozwijać się również poza Ameryką, a obecnie działa już na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczonych funkcjonuje ponad 1550 firm działających w ten sposób.
To właśnie ta branża wygenerowała tysiące milionerów pomagając przy tym milionom innych ludzi w dorobieniu dodatkowych pieniędzy do pensji czy chociażby w dostarczeniu świetnej jakości produktów.
Atrybuty systemu MLM
Trzeba więc pamiętać, że ten system dystrybucji ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój każdej gospodarki. Wielkość obrotów w gospodarce światowej w tej branży stale wzrasta. Liczba osób pracujących w MLM z roku na rok znacznie się zwiększa. Praca w tej branży jest też świetnym rozwiązaniem, kiedy trudno znaleźć pracę lub stary biznes nie przynosi wystarczających dochodów. W MLM szansę ma każdy. Jest to bardzo istotne, ponieważ zmniejsza się dzięki temu bezrobocie. Dodatkowo, coraz lepiej zarabiający ludzie podnoszą dynamikę obrotów w gospodarce stając się konsumentami różnych innych dóbr, wcześniej dla nich niedostępnych.
Oczywiście nie każdy w marketingu sieciowym będzie się czuł dobrze. Jest to jednak normalne tak samo, jak nie każdy chce, bądź nie może być prawnikiem. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że w MLM każdy jest sobie szefem – ma swoja działalność. Nikt nam nie powie co mamy robić. Tu sukces zależy wyłącznie od nas, tak jak w przypadku prowadzenia tradycyjnego biznesu. Osoby, które w tej branży odnoszą sukcesy mówią, że to głównie motywacja, sumienna praca i samozaparcie doprowadziły ich do sukcesu. MLM jest biznesem jak każdy inny, więc wymaga zaangażowania, wytrwałości i nie daje od razu milionów – trzeba się z tym liczyć.
Jest to jednak najprostsza, najmniej ryzykowna forma działalności, którą można zacząć niedużym nakładem pieniężnym.
Taka forma działalności daje niezależność finansową , ale nie tylko. Daje również wolność w aspekcie społecznym. To my decydujemy, kiedy pracujemy, ile pracujemy i z kim pracujemy. Ten biznes wnosi również coś bardzo ważnego. Coś, co ciężko jest dostać w innej pracy – może wspomóc duży samorozwój i zmienić dotychczasowe, zakorzenione w społeczeństwie i przekazywane pokoleniowo przekonania na temat nauki, etatu, pracy i biznesu. Marketing sieciowy jest też świetną alternatywą dla ludzi starszych czy takich, którzy po wielu latach pracy zostali zwolnieni z pracy i mają problem ze znalezieniem nowej. Często to właśnie ten sposób działalności prowadzi do poprawy materialnej i społecznej.
W dzisiejszej dobie ekonomicznej jest coraz ciężej o pracę. Na jej brak cierpią nie tylko ludzie starsi, ale również młodzi, wykształceni, w początkowym wieku produkcyjnym. Osoby pochodzące z małych miast czy wsi też mają coraz większe problemy ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy. Antidotum w takim przypadku może więc być współpraca z firmą działającą na zasadach MLM. Przykładowo, we Francji ok. 64% osób pracujących w network marketingu pochodzi ze wsi, w Wielkiej Brytanii 47%, a w Polsce niecałe 10%.
Ten sposób działalności jest też dobrym rozwiązaniem dla kobiet, szczególnie wychowujących małe dzieci. Dzieje się tak dlatego, że jest to bardzo elastyczna forma zatrudnienia i pozwala na pogodzenie obowiązków zawodowych z rodzinnymi, a przy tym po pewnym czasie może generować duże dochody, gdzie etat nie dawałby takiej możliwości. MLM wprowadza jeszcze jedną znaczącą wartość – zacieśnia więzy międzyludzkie w społeczeństwie. Odstępuje od tak dobrze znanego wyścigu szczurów – tu działania są odwrotne. W marketingu wielopoziomowym ludzie sobie pomagają, wspólnie pracują nad sukcesem. Tu sukces leży w sile zespołu. Tu nie jest jak w biznesie tradycyjnym, człowiek nie zostaje sam, zawsze znajdzie się osoba do pomocy. Tu nie ma rywalizacji, do której jesteśmy przyzwyczajeni, bo jest wzajemna pomoc.
Przecież wszyscy polecamy!
Może się to wydawać dziwne. Możesz się zastanawiać, gdzie jest haczyk? Nigdzie – tu po prostu jest wspólny sukces. W MLM Twój sukces leży w interesie innych. Łatwo się o tym przekonać jadąc na jakiekolwiek spotkanie firmy, której działalność oparta jest na tym modelu. Ci ludzie są pogodni, motywują siebie nawzajem i sobie pomagają. Dla większości to wygląda dziwnie. Dlaczego? A no dlatego, że nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiego modelu pracy. Ok. 84% ludzi żyje w systemie rywalizacji i ogromnej ilości pracy, co wpływa na stres. Nie potrzeba na to dowodów, wystarczy się rozejrzeć wokół i zobaczyć, jakie jest obecnie nasze społeczeństwo – zabiegane, zestresowane, mające coraz mniej czasu dla siebie i rodziny. Ludzie często nie potrafią się z tego wyrwać.
Poza tym, dlaczego nie zarabiać na czymś, co robimy od wieków? I to wręcz naturalnie, często nieświadomie? Wszyscy polecamy. Coś się nam spodoba i mówimy o tym, reklamujemy, ale pieniądze za to generują sklepy, pośrednicy – na pewno nie my. Czy polecając, czyli inaczej reklamując znajomemu iPhona dostaniemy od firmy jakieś wynagrodzenie? Nie. MLM wprowadza rozwiązanie ulepszone – zamiast inwestować miliony w reklamy, inwestuje się w jakość swojego produktu, a dobry produkt konsumenci sami zareklamują. W ten sposób firma zaczyna płacić za marketing szeptany konsumentom, którzy są z produktu zadowoleni. Jest to korzystne i dla firmy i dla jej odbiorców. Marketing szeptany jest nieporównywalnie tańszy, a produkt nieporównywalnie lepszy od innych, reklamowanych na rynku w sposób tradycyjny.
Siła marketingu szeptanego
Jeśli już zdecydujemy się na współpracę z konkretną firmą, której plan oparty jest na marketingu sieciowym, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim plan marketingowy. Warto zwrócić uwagę w jaki sposób firma działa. Jakie są jej osiągnięcia i jaki produkt posiada w ofercie. Ważne, aby produkt był dobry dla nas, bo nie zapominajmy, że my również stajemy się jego konsumentem. Nieuczciwe byłoby polecanie czegoś, do czego sami nie mamy przekonania. Warto zwrócić również uwagę na to, jacy ludzie pracują w danej firmie. Jak wyglądają szkolenia i czy mamy odpowiednią osobę, która nas tego modelu biznesowego nauczy. Dobrze jest również przeprowadzić analizę ekonomiczną rynku, czyli wybrać produkt, który jest poszukiwany i szybkozbywalny. To znacznie ułatwi rozwój naszego biznesu. Należy tez słuchać konsumentów.
Według firmy Streetcom, która zajmuje się badaniem opinii konsumentów, największy wpływ na decyzje o zakupie mają znajomi a dopiero później reklama. W 2005 r. Pentor ustalił, że ok. 39% Polaków jest uprzedzonych do reklamy, 90% osób ufa krewnym, 82% ufa znajomym, 14% ufa reklamom. 69% ludzi chciałoby całkowicie zrezygnować z reklam, a tylko 4% osób potrafi powiedzieć, jaka marka reklamowała się ostatnio w bloku reklamowym w TV. To nasuwa pewną refleksję.
Powyższe dane wyraźnie mówią o tym, że rekomendacja ma większą moc niż reklama tradycyjna, która jest już nieco zużytym narzędziem. To samo dotyczy banerów na portalach internetowych i innych przestarzałych form np. w postaci doprowadzających do szewskiej pasji, wyskakujących okienek, których nie sposób zamknąć. Dlatego niektóre firmy zrezygnowały z tego sposobu reklamy, która pochłania miliony. Zadowolony klient jest najlepszą reklamą, a zadowolony konsument, który jeszcze dostaje pieniądze za swoje zadowolenie – to wspaniała i najbardziej wiarygodna reklama.
Często zapominamy o tym, że tak naprawdę największą potęgą sprzedaży i reklamy jest marketing szeptany. To my konsumenci sprzedajemy, chwalimy, polecamy robiąc to za darmo, więc dlaczego na tym nie zarabiać?
Autorka Aleksandra Słomkowska, jest prawnikiem, ekonomistą, trenerem biznesowym. Publicystką z zakresu prawa i ekonomii. Zajmuje się promowaniem przedsiębiorczości.
Zrodlo http://www.networkmagazyn.pl/
czytano: 5992 razy
autor:
data dodania: 2013-05-03 23:18:03
Zbuduj firmę, którą odziedziczą Twoje dzieci, Być może od razu zaczniesz prowadzić swój własny biznes Forever. Współpraca z FLP umożliwi Ci prowadzenie własnej niezależnej działalności biznesowej, pozwalającej bezkonfliktowo łączyć życie zawodowe i rodzinne. Rozpoczynając współpracę z Forever nic nie ryzykujesz, nie inwestujesz finansowo i nie podejmujesz ryzykownych zobowiązań. Połączyliśmy życie prywatne z pracą bo jak się okazało - jest to przyszłość jeżeli chodzi o biznes. Zobacz link Kariera - https://www.aloetech.pl/kategorie/KARIERA