FBO #480000109521
Infolinia: +48 22 212 86 35
FBO login

nowości

promocje

szukaj w opisach i tytułach

Produkty:
  Utwórz konto / Zaloguj

  Stewia

  Strona głównaBLOGPoradyLista słownikowaStewia

  wielkość tekstu: A | A | A


  Stewia (Stevia Cav.)
  – rodzaj roślin astrowatych  występujących w Ameryce Południowej i Środkowej. Obejmuje ok. 240 gatunków, w tym używaną do słodzenia napojów i potraw Stevia rebaudiana.

  Szczególne znaczenie użytkowe ma gatunek Stevia rebaudiana. Jest to roślina o bardzo wysokiej zawartości związków słodzących i z tego względu używana do słodzenia napojów i potraw. Charakteryzuje się bardzo niską kalorycznością w porównaniu do tradycyjnego cukru. Ważnym efektem spożywania stewii jest jej zdolność do obniżania ciśnienia krwi.[2] Mechanizm obniżania ciśnienia krwi polega na zatrzymaniu napływu jonów Mg2+ z płynu międzykomórkowego.[3]

  Stewia posiada również właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Stewiozydy (związki słodzące zawarte w stewii) nie wykazały ujemnego wpływu na płodność, przebieg ciąży i zdrowotność młodych w badaniach nad szczurami, nie wykazały też większego wpływu na układ sercowo-naczyniowy w doświadczeniach na ludziach. Badania laboratoryjne przeprowadzone w krajach Ameryki Południowej wykazały, że stewiozydy mają pewną aktywność w niektórych procesach fizjologicznych, jednak dane z literatury na ten temat są dosyć skromne. Stewia nie została dopuszczona jako środek spożywczy w Unii Europejskiej ze względu na niedostateczną liczbę badań przeprowadzonych w instytucjach UE. W grudniu 2008 dopuszczono ją do sprzedaży na terenie USA. Szeroko stosowana w krajach dalekiego wschodu (w Japonii od ok. 40 lat). W Polsce dostępna oficjalnie tylko jako kosmetyk do pielęgnacji jamy ustnej.[4]

  Stewiozyd zawarty w stevii jest około 300 razy słodszy od normalnego białego cukru, przy czym zawartość stewiozydu w roślinie to ok. 10%. Jest stabilny termicznie do 180 stopni C (czyli nadaje sie do pieczenia) i chemicznie w szerokim zakresie pH (do kwaśnych potraw). Nie jest źródłem fenyloalaniny więc może być stosowany przez chorych na fenyloketonurię.


  Stewia jest lepsza niż cukier i dużo zdrowsza, jakie właściwości lecznicze posiada ?

  Stewia to unikalna roślina. Na Ukrainie laboratoria i instytuty badawcze opracowały preparaty ze stewii i wykonały dokliniczne i kliniczne badania.

  Rezultaty badań są zadziwiające.

  Syrop stewii zaleca się jako leczniczo-profilaktyczny środek przy:
  - alkalozie, kwasicy
    (naruszeniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, pH);
  - chorobach wątroby i dróg żółciowych (dyskineza, hepatyt,
    zapalenie woreczka żółciowego-cholecystocholangitis):
  - chorobach trzustki (fermentopatia, pankreatyt);
  - cukrzycy;
  - arteriosklerozie (miazdżycy), hipertonii różnego pochodzenia;
  - chorobach jamy ustnej (gingiwit, paradontoza, stomatyt);
  - regeneracji po przebytych długich i częstych chorobach;
  - leczeniu uzależnień od alkoholu, narkotyków i tytoniu;
  - nadwadze;
  - dystrofii różnego pochodzenia;
  - obniżonej odporności organizmu;
  - chorobach przewodu pokarmowego;
  - ostrych i przewlekłych zatruciach;
  - oparzeniach;
  - chorobach dróg oddechowych;
  - utratach krwi;
  - chorobach kości i stawów;
  - chorobach krwi;
  - zaburzeniach systemu nerwowego.

  Bardzo ważną właściwością stewii jest zdolność do usuwania z organizmu izotopów promieniotwórczych. Właściwość tą wykorzystują uczeni japońscy.


  Dlaczego stewia jest tak mało znana w Polsce?

  Z tej samej przyczyny co w Europie i USA, gdzie korporacje produkujące syntetyczne słodziki blokują stewię chroniąc swoje miliardowe zyski. Odwrotnie, kraje azjatyckie aktywnie stewię propagują.

  W Paragwaju i Brazylii, gdzie medycyna ludowa nie została jeszcze tak zmarginalizowana jak w krajach „wysoko rozwiniętych”, a spora część ludności kupuje lekarstwa u zielarzy, stewię stosuje się w pierwszej kolejności jako lek na cukrzycę. Również tamtejsi lekarze pokładają w niej duże nadzieje. Na VII Kongresie Międzynarodowej Federacji Diabetycznej przedstawili wyniki badań, z jakich wynikało, że regularna konsumpcja stewii, nawet w małych ilościach, normalizuje poziom cukru we krwi. Podkreślili fakt, że w czasie terapii nie zauważono dotychczas żadnych skutków ubocznych. Wręcz przeciwnie, dr Miguel Ovidio, profesor National Universitet z Paragwaju, aplikując chorym na cukrzycę pół łyżeczki ekstraktu ze stewii dziennie, jako pierwszą reakcję zauważył ogólną poprawę samopoczucia u badanych pacjentów.

  Bezspornie największą zaletą stewii z punktu widzenia chorego na cukrzycę jest to, że mimo intensywnej słodkości, jest absolutnie bezkaloryczna, nie podnosi poziomu cukru we krwi. Wspomaga utratę nadwagi przez redukowanie apetytu na potrawy tłuste, a przede wszystkim na słodycze. W przeciwieństwie do cukru nie powoduje procesów fermentacyjnych w jelitach. Stewią, będącą produktem natury, doskonale można zastąpić cukier w jadłospisie oraz niezdrowe, sztuczne słodziki. Ze względu na to, że nie ulega rozkładowi do temp. 200 st. C można ją z powodzeniem stosować do gotowania i wypiekania ciast (2 łyżeczki sproszkowanych liści odpowiadają 1 szklance cukru).


  W 1990 r. na 9-tej Ogólnoświatowej Konferencji poświęconej problemom cukrzycy, która odbyła się w Chinach, stewia zdobyła złotą nagrodę jako roślina podnosząca bioenergetyczne możliwości człowieka i wspomagająca aktywność życiową człowieka do późnej starości.

  Źródła:
  1. System Reveala
  2. Chan, P., Tomlinson, B., Chen, Y.-J., Liu, J.-C., Hsieh, M.-H., Cheng,
      J.-T., 2000. A double-blind placebo-controlled study pf the effectiveness
      and tolerability of oral stevioside in human hypertension.
      Br. J. Clin. Pharmacol. 50, 215-220.
  3. Liu, J.-C., Kao, P.-K., Chan, P., Hsu, Y.-H., Hou, C.-C., Lien, G.-S.,
      Hsieh, M.-H., Chen, Y.-J., Cheng, J.-T., 2003. Mechanism of the
      antihypertensive effect of stevioside in anesthesized dogs.
      Pharmacology 67, 14-20.
  4. www.stevit.pl
  5. www.wikipedia.pl
  6.
  www.poradynazdrowie.manpol.pl
  6. Internet

  czytano: 11955 razy

  autor:

  data dodania: 2010-05-25 23:38:14


  Strona główna
  NAJLEPSZE PRODUKTY W INTERNECIE
  WYSOKA JAKOŚĆ, NISKA CENA!
  Firma z którą współpracujemy Forever Living Products jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej i działa zgodnie z Kodeksem Etyki PSSB. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji.

  Zbuduj firmę, którą odziedziczą Twoje dzieci, Być może od razu zaczniesz prowadzić swój własny biznes Forever. Współpraca z FLP umożliwi Ci prowadzenie własnej niezależnej działalności biznesowej, pozwalającej bezkonfliktowo łączyć życie zawodowe i rodzinne. Rozpoczynając współpracę z Forever nic nie ryzykujesz, nie inwestujesz finansowo i nie podejmujesz ryzykownych zobowiązań. Połączyliśmy życie prywatne z pracą bo jak się okazało - jest to przyszłość jeżeli chodzi o biznes. Zobacz link Kariera - https://www.aloetech.pl/kategorie/KARIERA